O NAS

Poznaj OTDL

Grupa specjalistów zajmujących się dostępem linowym oraz pracami na wysokości zawiązała Organizację Techników Dostępu Linowego 30 stycznia 2009 roku w Zawierciu. Powstała z inicjatywy kilkunastu ekspertów, którzy działali w obszarze dostępu linowego oraz branży
zajmującej się pracami na wysokościach.

Konieczność istnienia takiej organizacji na terenie Polski jest niepodważalna. Od 1989 roku, wraz z dynamicznymi zmianami ustrojowymi i rosnącą gospodarką, prywatne firmy przejęły dziedzictwo po Klubach Wysokogórskich. Wielokrotnie do pracy na linach wystarczało krótkie przeszkolenie lub nawet umiejętności wspinaczkowe. Należy jednak zaznaczyć istotną różnicę między miłośnikami wspinaczki a profesjonalistami, którzy wykonują prace na wysokości każdego dnia. 

Wraz z postępem techniki i specjalistycznego sprzętu w zakresie dostępu linowego, zwykłe kursy wspinaczkowe przestają wystarczać. Niestety, obserwuje się niepokojące tendencje na rynku prac w dostępie linowym. Coraz częściej do pracy trafiają
osoby znikąd, które po krótkim szkoleniu, najczęściej używając sprzętu sportowego, przystępują do mycia elewacji. Szybko to prowadzi do obniżania wynagrodzeń za wykonywane zadania oraz, co ważniejsze, zagraża bezpieczeństwu pracy. Wypadki z udziałem „alpinistów przemysłowych” stają się coraz powszechniejsze.

Od roku 2023 stowarzyszenie zdecydowało się rozszerzyć swoje działania o nowe obszary związane z bezpieczeństwem pracy na wysokości. W związku z tym, opracowujemy standardy szkoleniowe obejmujące systemy certyfikacji:
  • DOSTĘPU LINOWY
  • RATOWNICTWA WYSOKOŚCIOWEGO
  • PRACY NA WYSOKOŚCI
  • PRZESTRZENI ZAMKNIETYCH
  • PRZEGLĄDÓW OKRESOWYCH SOI
  • DLA OSÓB NADZORUJĄCYCH
  • DLA OSÓB NADZORUJĄCYCH PRACĘ NA WYSOKOŚCI

ZARZĄD

Krzysztof Major1

Krzysztof Major

Prezes

Damian Mathea

Wiceprezes

Arkadiusz Grządziel

Wice prezes

PEŁNOMOCNIK ZARZĄDU DO SPRAW WSPÓŁPRACY:

Rafał Hrynyk

KOMISJA REWIZYJNA

Bartosz Baran

Jan Syty

Przewodniczący

Jestem pracownikiem Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Od 30 lat zajmuję się szkoleniem specjalistycznych zastępów ratowniczych do prac z użyciem technik alpinistycznych w kopalniach. Moja przygoda z OTDL trwa 2 lata, aktualnie zajmuje się rozwojem i wdrażaniem do praktyki zasad OTDL Rescue w górniczym ratownictwie wysokościowym. Moje cztery dekady rekreacyjnego wspinania w górach, 20 lat skituringu oraz  15 lat klubowej eksploracji jaskiń umożliwiło mi nawiązanie głębokich relacji z wieloma specjalistami służb ratowniczych w Polsce (GOPR, TOPR, PSP). Zebrane z różnych środowisk doświadczenia i spojrzenie z dystansu 40-tu lat na zmieniające się  techniki  ratownicze stanowią moją mocną stronę w pracach przy organizacji szkoleń z zakresu ratownictwa wysokościowego.

Damian Nowak

Przewodniczący

JAK ZOSTAĆ CZŁONKIEM?

Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne oraz prawne. Osoba prawna może jednak być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia. Stowarzyszenie posiada członków:

1. ZWYCZAJNYCH

Członkiem Zwyczajnym Stowarzyszenia może być każda osoba fizyczna, która:
  • złoży pisemną deklarację członkowską,
  • ukończyła szkolenie honorowane przez Stowarzyszenie,
  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych oraz pełnię praw publicznych.

Zarząd akceptuje nowych członków w ciągu dwóch miesięcy od złożenia deklaracji, opierając się na rekomendacji członków Stowarzyszenia.

2. WSPIERACJĄCYCH

Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna, która oferuje wsparci finansowe, rzeczowe lub merytoryczne dla celów Stowarzyszenia.
Osoba staje się członkiem wspierającym po złożeniu deklaracji i pozytywnej rekomendacji, zaakceptowanej przez Zarząd w ciągu dwóch miesięcy.

3. HONOROWYCH

Członkiem honorowym może być osoba fizyczna, która znacząco przyczyniła się do rozwoju Stowarzyszenia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Członkowie honorowi są przyjmowani przez Walne Zebranie na wniosek Zarządu lub co najmniej 10 członków Stowarzyszenia.

KONTAKT

Zadzwoń lub napisz – jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Dane kontaktowe

Subskrybuj